Maroko w filmach

W ostatnich latach powstaje sporo filmów przedstawiających Maroko. Ich twórcami są najczęściej sami Marokańczycy, a więc ci którzy najlepiej znają swój kraj i którzy mają o nim najwięcej do powiedzenia. Są to filmy śmiałe, zabawne, poważne, często kontrowersyjne. Niezależnie od ich charakteru stanowią dla nas dodatkowe źródło poznania kraju i jego mieszkańców. To właśnie jest dla nas najcenniejsze. W tej zakładce znajdziecie informacje o filmach, które opowiadają o Maroku. Zdecydowana większość z nich jest po francusku lub po arabsku, jednak zdarzają się i te z dostępnymi napisami po angielsku. Miłego oglądania i poznawania Maroka !

Zaczynamy od..

  1. Les Chevaux de Dieu ,  (ang. Horses of God)  , produkcja 2012, reżyser Nabil Ayouch.

Film fabularny, inspirowany i nawiązujący do zamachów w Casablance w 2013 r.

Yassine ma 10 lat kiedy Maroko powoli wychodzi z okresu marazmu minionej epoki. Jego matka, Yemma, stara się jak może aby zadbać o dom. Pogrążony w depresji ojciec, jeden brat w wojsku, drugi dotknięty autyzmem, trzeci wyrastający na lokalnego gangstera i jednocześnie protektor Yassine’a. Kiedy Hamid trafia do więzienia, Yassine ima się różnych zajęć aby utrzymać rodzinę. W tym samym czasie w więzieniu Hamid staje się radykalnym islamistą, a po wyjściu na wolność dołącza do „braci”. Jest to jego droga aby uciec od nędzy, marazmu, narkotyków, przemocy. Wkrótce przekonuje Yassine’a aby dołączył do grupy. Imam Abou Zoubeir, przywódca duchowy, rozpoczyna z nimi intensywny trening fizyczny i mentalny. Nadchodzi dzień kiedy obwieszcza im, że są gotowi stać się męczennikami..

Film był nominowany w wielu kategoriach podczas festiwalu w Cannes 2012. Reżyser jest Marokańczykiem urodzonym we Francji. Sporo dobrych i bardzo dobrych opinii ze strony prasy francuskiej. Oczywiście kontrowersyjny. Czytając komentarze na forach francuskojęzycznych zdaniem jednych internautów jest wypaczonym obrazem islamu, zdaniem innych promocją terroryzmu.. Bardzo dobre zdjęcia, montaż i gra aktorów, temat bazujący na faktach, ogromna dawka prawdziwego Maroka. Osobiście uważam, że film absolutnie godny polecenia i obejrzenia. Dostępny w Maroku. Napisy po francusku i angielsku.

  1. Paris a tout prix , (ang. Paris Or Perish) , produkcja 2013 , reżyser Reem Kherici.

Zabawna komedia, z popularnym tłem – zostać we Francji i nie wracać do Maroka.

Maya, z pochodzenia Marokanka, mieszka w Paryżu od 20 lat. Jest wschodzącą gwiazdą mody. Jej projekty zyskują uznanie w oczach właścicieli domu mody dla którego pracuje. Otwiera się przed nią szansa znakomitej kariery. Jednak w wyniku rutynowej kontroli policji okazuje się, że jej pozwolenie na pobyt we Francji jest już nie ważne i w ciągu 24 godzin zostaje deportowana do Maroka. Wraca do rodziny i kraju, który wolałaby zapomnieć. Szok kulturowy, zderzenie światów. Maya robi wszystko aby wrócić do Paryża i realizować swoje marzenia. Ciepła historia trendy Paryżanki, która staje się nielegalną imigrantką.

Film był pokazywany w około 50 krajach. Reżyserem i zarazem odtwórcą głównej roli jest Reem Kherici, Francuzka, córka Tunezyjczyka i Włoszki. Paris a tout prix ( pol.Paryż za wszelką cenę) to jej pierwszy film długometrażowy. Przyjemna wartka fabuła, sporo zabawnych epizodów, miła muzyka, a nawet wątek miłosny.. Wszystko to sprawia, że film jest godną polecenia komedią. Niektórzy zarzucają, że za dużo w nim marokańskich stereotypów takich jak łapówkarstwo, owca w autobusie, kibel w plenerze, szaleni kierowcy taxi, itp. Taaak ? Ależ takie właśnie jest między innymi Maroko ! Film lekki, łatwy i przyjemny gwarantujący dobrą zabawę w marokańskich (i paryskich)  klimatach. Dostępny w Maroku po francusku oraz na youtube.com

  1. Amours voilées, produkcja 2008, reżyser Aizi Salmy

Historia miłosna, nie tylko dla kobiet, pokazująca bardzo trudne godzenie tradycji z nowoczesnością we współczesnym społeczeństwie marokańskim.

Batoul jest uroczą 28 letnią kobietą. Jest szanowanym lekarzem co zapewnia jej niezależność finansową. Wydaje się być nowoczesną i spełnioną kobietą otoczoną przyjaciółmi. Pewnego dnia spotyka Hamzę, który ma za sobą nieudane małżeństwo i małą córeczkę. Wówczas rozpoczyna się między nimi słodka idylla. Dla Batoul miłość to ślub, małżeństwo i założenie rodziny. Hamza jednak nie ma ochoty się angażować. Przywiązanie Batoul do tradycji, na początku dyskretne, staje się coraz bardziej widocznym źródłem napięć i konfliktów w związku.

Film, mimo prostej formy, porusza złożony temat poszukiwania złotego środka i równowagi między tradycją a nowoczesnością we współczesnym społeczeństwie marokańskim. Premiera filmu wywołała gniew islamistów marokańskich, którzy nawoływali do bojkotu filmu i starali się o wycofanie go z kin. Ich zdaniem, mieszając na ekranie religię z miłością, Amours voilées godził w wizerunek Islamu. Muzułmańska chusta i seks to dla niektórych mieszanka wybuchowa.. Dostępny w Maroku po francusku oraz na youtube.com

  1. Marock, produkcja 2005, reżyser Laïla Marrakchi

Pierwszy film marokański jaki widziałem, i w którym zakochałem się od pierwszego obejrzenia..

Casablanca, klasa maturalna. Beztroskie i szalone życie złotej marokańskiej młodzieży:  wyścigi samochodowe, przyjaźnie, muzyka, alkohol ale i pierwsza miłość i przytłaczająca wizja nadchodzącego dorosłego, odpowiedzialnego życia.

Spora dawka prawdziwego Maroka, o którym wszyscy wiedzą ale o którym nie wypada mówić głośno.. Korupcja, alkohol, łamanie postu w czasie Ramadanu, prostytucja, hipokryzja,  antagonizmy między religiami, to i tak jedynie szczyt góry lodowej marokańskiej codzienności. Film pokazywany na festiwalu w Cannes oraz na kilku festiwalach filmowych w Maroku. Wzbudził żywą polemikę niektórych środowisk w Maroku w reakcji na intymną scenę i wątek miłosny między żydem a muzułmanką..

Film w całości został nakręcony w Casablance, w dzielnicy bogaczy Anfa. Cool fabuła i bardzo nice muzyka. Dostępny w Maroku i na youtube.com również w napisami angielskimi.