Maroko w muzyce

Kolejna zakładka mająca na celu przybliżyć Maroko i przenieść w marokańskie klimaty. Muzyka.. Karmiąca wyobraźnię, przywołująca wspomnienia, rozbudzająca fantazję, czy też po prostu stanowiąca dobry podkład do filmu z egzotycznej podróży. Przedstawieni tu wykonawcy i przedstawione gatunki nie zawsze są w 100 % „marokańskie” ale za każdym razem na swój sposób z Marokiem związane. Tak czy owak warto posłuchać

HINDI ZAHRA

piosenkarka Fransusko-Marokańska, urodzona w 1979 r.w Maroku w mieście Khouribga. Dzieciństwo spędza w Maroku. W wieku 15 lat przenosi się do Paryża do swojego ojca. Śpiewa przede wszystkim po angielsku ale w niektórych piosenkach posługuje się swoim ojczystym językiem berberskim.. Wydaje dwa albumy: wielokrotnie wyróżniany Handmade w 2010 oraz Homeland w 2014.

AMARG FUSION

Grupa łącząca tradycyjną muzykę berberską z nowymi aranżacjami.

RIBAB FUSION

Grupa łącząca tradycyjną muzykę berberyjską z nowoczesnymi aranżacjami. Poniżej link do radosnego klipu zrealizowanego w Agadirze. Jest między innymi plaża, wzgórze kazby (Agadir Oufellah) i agadirski suk. Instrument wiodący to rebab od którego wzięła się nazwa grupy.

MUNIR BASHIR

Artysta urodzony daleko od Maroka bo w dalekim Mosulu (ur.1930 – zm.1997). Jeden z najlepszych na świecie mistrzów gry na instrumencie bardzo przypominającym lutnię (ar. al – ud). Mimo, że muzyka przez niego grana nie jest marokańska to znajduje miejsce w naszym zestawieniu ze względu na podobieństwo z marokańską muzyką pałacową zwaną fr.musique andalouse (muzyka arabsko-andaluzyjska). W tej zaś instrumentem popularnym jest lutnia, kuzyn al-ud.

OUM

Właściwie Oum El Ghaït Benessahraoui, urodzona w 1978 w Casablance, dorastała w Marrakeszu, studiowała w Rabacie. Równolegle śpiewała, czerpiąc inspiracje z repertuaru Arety Franlin, Elli Fitzgerald i Whitney Huston. Zdobywała doświadczenie także w Paryżu. Od 2009 roku wydała 4 albumy, w których znajdziemy inspiracje różnymi gatunkami muzycznymi. Poniżej link do przyjemnego teledysku z saharyjskimi plenerami w tle..

 
 

OUDADEN Jedna z najbardziej znanych marokańskich grup grających czystą tradycyjną muzykę berberską, przyczyniając się do jej odrodzenia i popularyzacji w kraju i na świecie. Zespół powstał w 1978 roku i od tamtej pory wydał około 30 płyt. Ci Berberzy spod Agadiru koncertowali w Afryce, Europie, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Malezji. Gdyby tylko ich teledyski były tak dobre jak ich muzyka wówczas byliby mistrzami świata, a przynajmniej

HOBA HOBA SPIRIT Grupa powstała w 1997 roku w Casablance i od tamtej pory ukazało się już jej 7 albumów. Ich muzyka jest mieszanką rocka, reggae, rapu, i pewnie jeszcze kilku gatunków.. W tekstach dotykających życia codziennego młodych, które jest niepozbawione problemów ale i szalonej radości, możemy usłyszeć język francuski, angielski i arabski marokański. Nowoczesny charakter muzyki i samego zespołu jest źle widziany przez środowiska konserwatywne. Jeden z członków grupy był oskarżony w procesie o satanizm..

H-KAYNE

Jedna z grup marokańskich reprezentujących RAP. Wywodzi się z Meknesu i jest obecna na scenie od 1996 roku. Są znani nie tylko w Maroku, ale również w Hiszpanii i Francji, gdzie często koncertują.

SOUAD MASSI

Urodzona w 1972 roku w stolicy Algierii, trafia do Paryża na swój pierwszy zagraniczny występ na festiwalu Femmes d’Alger w 1999 ..i dostrzeżona przez krytyków już we Francji zostaje gdzie wkrótce potem ukazuje się jej pierwszy album. W jej muzyce można usłyszeć flamenco,  folk, rock, portugalskie fado i muzykę arabsko-andaluzyjską, a w tekstach jej piosenek, często przepełnionych nostalgią, język francuski, angielski, arabski algierski oraz berberski.

TINARIWEN

Malijski zespół muzyczny grający afrykańskiego bluesa. Tinariwen uważa się za pierwszy tuareski zespół, który zastosował w swojej muzyce gitarę elektryczną. Formacja wykonuje tradycyjną muzykę afrykańskich Berberów, pomimo wykorzystania nowoczesnych instrumentów. 1 lipca 2010 roku wystąpili w Polsce na Heineken Open’er  Festival odbywającym się corocznie w Gdyni.

IDIR

Właściwie Hamid Cheriet, Algierczyk, Berber, syn pasterza. Muzyk, kompozytor, autor tekstów. Ambasador muzyki regionu Kabylii. Jego muzyka i teksty są zaangażowane, uniwersalne, ponadczasowe. Śpiewa przede wszystkim po berbersku, w dialekcie berberskim typowym dla jego rodzinnego regionu Kabylii. Pierwszym instrumentem na którym nauczył się grać był ..flet pasterski.

GNAOUA

Nazwa gatunku muzycznego bardzo popularnego w Maroku, który wywodzi się z kultury czarnej Afryki. Muzycy gnaoua grają głęboko hipnotyczne, transowe dźwięki, wyróżniające się nisko brzmiącymi, rytmicznymi melodiami. W ceremoniach gnaoua wykorzystuje się muzykę i taniec do przywoływania duchów przodków w celu odpędzenia zła, wyleczenia z choroby o podłożu psychicznym czy nawet uratowania od zatrucia jadem skorpiona. Obecnie słuchana powszechnie w Maroku we współczesnych aranżacjach. Co roku w mieście Essaouira odbywa się znany festiwal tej muzyki.